Të kapësh mundësinë si një sërfist

Të kapësh mundësinë si një sërfist

jeffrowley4Cfarë janë mundësitë?

Sipas fjalorit të Merriam-Webster-it mundësitë janë një kombinim i rrethanave, kohës dhe vendit, të cilat mundësojnë plotësimin e një synimi apo diçkaje.

Thuhet se njĂ« nga mbretĂ«rit saksonĂ« pasi mundi njĂ« provincĂ« qĂ« kishte rebeluar kundĂ«r tij, u kthye nĂ« qytetin e tij dhe ndezi njĂ« qiri mbi portĂ«n e pallatit mbretĂ«ror. Pastaj pĂ«rmes kasnecĂ«ve tĂ« tij shpalli se tĂ« gjithĂ« ata qĂ« kishin rebeluar kundĂ«r tij, kishin njĂ« mundĂ«si pĂ«r tĂ« marrĂ« faljen e mbretit, nĂ«se pendoheshin dhe shpallnin publikisht besnikĂ«rinĂ« e tyre ndaj tij. Kishte vetĂ«m njĂ« kusht, pendesa dhe ripĂ«rkushtimi ndaj mbretit duhet tĂ« ndodhte pĂ«rpara se qiriu tĂ« digjej plotĂ«sisht. (more…)

Treni qe nuk kapa kurre

Treni qe nuk kapa kurre

(Please click here for English)

tr_1452407599-3973712Nuk mĂ« kujtohet kush ma dha lajmin, por unĂ« po fluturoja. NĂ« ato vite pa shumĂ« aktivitet, ku biblioteka e qytetit ishte vendi mĂ« i dashur pĂ«r mua dhe e Marta ishte dita mĂ« e gĂ«zuar sepse kishte filma me gladiatorĂ«; kur Tirana dukej aq e paarritshme jo pĂ«r shkak tĂ« kilometrave por sepse ishte shtĂ«pia e xhaxhit Enver; njĂ« ftesĂ« nga Radiotelevizioni Shqiptar ishte ndoshta nga ngjarjet mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme dhe nga ato shanse qĂ« vijnĂ« vetĂ«m njĂ«herĂ« nĂ« jetĂ«. (more…)

Magjia e Soda Caustika- per tenxhere drite ne 5 minuta

Magjia e Soda Caustika- per tenxhere drite ne 5 minuta

soda-causticaNese je nje amvise e papersosur si une, atehere me siguri ka te ngjare qe t’i kesh djegur fasulet nje here ne jeten tende. Apo nese je meraklie pas recelrave por je fillestare si une, mbase te ka ngjare qe receli i fikut te ka zene nje shtrese kokeforte ne tenxhere, qe mbase gjithe telat e dyqanit te lagjes nuk mjaftojne ta gerryejne. Nese nuk i perket kesaj kategorie, s’ka gje, si specialiste qe je, mbase mund te mesosh ndonje sekret te ri qe nuk e dije 🙂 (more…)

Disa tips per nje shtepi sa me te bukur

Disa tips per nje shtepi sa me te bukur

979e61c2fc3f5cb647d7b9a970083c8cNe endrrat e mia eshte nje shtepi. Ngjyra te ngrohta, kolltuke te rehatshem, jasteke dekorative te rregulluar me kujdes. Vazo me lule te fresketa, mure me portrete te vendosura estetikisht. Perde me ngjyra te embla e te ngrohta, nje perzierje e bardhesise dhe ngrohtesise. Shtepia e endrrave te mia ka nje kuzhine te bardhe druri, me nje ishull ne mes. Eshte shume funksionale dhe praktike. Ka shume sirtare, ka dhe nje vend per te vendosur pjatat dhe gotat e mia te preferuara, te cilat i shoh neper dyqane duke i admiruar nga vitrina me idene se (more…)