3:16

3:16

JOhn 3-16Dje nje koleg e mik yni kishte postuar ne profilin e tij ne Facebook, “Do te dua” nga Shpat Kasapi, nje kenge qe e degjova per here te pare, por qe mendoj eshte nga krijimet me te mira te Shpatit. Miky yne kishte vene Gjoni 3:16* siper postimit te tij, duke e lidhur ne nje menyre interesante me refrenin e kenges: Hape zemren tende…; ndersa une ndersa po e degjoja fillova vetvetiu te shkruaj vargjet me poshte. Keshtu frymezuar nga Ermali dhe Shpati shkrova……

3:16 (more…)

Mos i lesho lotet

Mos i lesho lotet
sepse thone se ato jane per te dobetit
Ndjeshmeria virtyt nuk eshte
as te ngre lart
por mblidhu, shtrengoju, lidhi fort
ato lote pas grykes
si nje top a lemsh a gjyle
packa se te terheq poshte
mos e ler te dale jashte
Lotet s’jane per ty
Ato jane per te dobtit

(more…)

Ninulle

Ninulle

Flini te emblit e mi

Ne paqe, pa frike

Se  nuk ka kucedra

As aliene, as perbindesha

Te fshehur n’ erresire

Nata eshte e mire

(more…)

Mos ki frike njeriun

Mos ki frike njeriun
Edhe pse eshte i afte
Te te vjedhe gezimin
Reputacionin, nderin,
Te t’privoje dashurine
nxtijen, inkurajimin
E balte te te hedhe

(more…)

Me pelqen Nata

Me pelqen nata,

kur te gjithe kane fjetur

e asgje me nuk pipetin

vec makinave ne rruge

e ndonje qen lagje

qe nuk pelqen qetesine

(more…)

Kenga e shtegtimit

Po shkoj
Dhe ndihem si nje hajdut,
te cilin s’e vune re kur erdhi
Dhe askush kur kur iku,
E plackitura jam une

Po shkoj
Si nje ere,
Qe ia urryen feshferimen
Ia perfolen
Dhe freskine,
Se u ndjene te bezdisur.

(more…)