Hallowen-si ta festoj sa me mire?

Sot le te behemi te gjithe shtrigan e shtrigane! Le te lyhemi si lugeter, si djaj, te ngjyhemi me te kuqe sikur gjaku po na bucet nga syte e temthat e gojet. Sot le te shemtohemi sa me shume, se sot kemi feste! Sot nje pjese e botes, ajo qe enderrojme te kapim, eshte zgjuar shtrigane prandaj le te mos e humbasim rastin as ne per t’u bere shtrigane! Eshte qejf, eshte fun, eshte moderne, eshte bukur. Le te postojme pastaj fotot ne instagram e facebok, e t’i tregojme gjithe botes sa bukur ia kaluam dhe tregimet e shtriganeve. Le te marrim sa me shume likes, ne fakt te jemi te paret qe marrim me shume likes e te behemi yjet e shtriganeve. Sepse sot eshte Halloween. Nuk ka rendesi se cfare eshte halloween, pse lindi e ku e ka origjinen, ne njerezit moderne kemi variantin tone. Ne jemi mendje hapur e nuk biem pre e atyre brezave parardhes te prapambetur e mendjendryshkur, plot bestytni e legjenda urbane. Ne jemi njerezit e perparuar, te evoluar,  dhe te ndricuar, qe nuk besojme ne jeten e pertejme, as ne djaj e as ne shpirtera, por thjesht per fun e per gallate sot do te vishemi si djaj e shtrigane, packa se ata qe e shpiken kete feste u veshen ashtu nga halli, u veshen ashtu nga frika se portat e vdekjes hapeshin naten e halloween, dhe shpirterat e keqinj mund te sulmonin shtepite e tyre dhe te merrnin jeten e te afermve te tyre. Packa se ata e nisen kete feste si nje ritual bestyt, si nje ritual adhurimi ndaj vdekjes, si nje ritual per te kenaqur e trembur shpirtrat e vdekur, ne do te festojme per qejf sepse ne jemi brezi i qejfit qe festojme c’te na dale perpara pa pyetur se cfare po bejme! Mjafton te jemi moderne, te ecim me kohen, te jemi mendje hapur!

Happy Halloween dhe mos i kurse leket, se TEG sot ka ulje qe ti te behesh shtrigani me i bukur! Dhe mos harro foton ne instagram e facebook! Dhe mos guxo te besh pyetje te thella, se ky brez e kjo kohe nuk ka as nge e as qejf, ky brez do qe te shijoje momentin ne maksimum, ne shkembim te jetes se vertete!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This